Tel:
Email:
Grilujeme spoluGrilovanie na záhradeGrilovanie bravčového mäsa

Grilujeme spolu

Stretnutia s priateľmi a dobré jedlo patrili odjakživa k sebe. V minulosti však gazdinky kuchtili v kuchyni, zatiaľ čo sa hostia...

Read More

Grilovanie na záhrade

Vhodným umiestnením grilu napríklad k múriku alebo k živému plotu môžeme zabrániť...

Read More

Grilovanie bravčového mäsa

Bravčové mäso na grile? Prečo nie! Je to veľká lahôdka.

Read More

Grilovanie rýb

„Jedzte ryby, sú zdravé.“ Tak tento výrok ste už isto počuli mnohokrát. No je len málo takých, ktorí ho v bežnom živote aj praktizujú. A tí ostatní majú pre zmenu kopec výhovoriek, prečo ryby nejedia. Jedným vadí výrazná vôňa. Iným výrazná chuť. A ďalším nevyhovuje vysoká cena. Každopádne ryby do zdravého jedálnička rozhodne patria. A tie grilované zvlášť.


ryby

Mäso rýb je pre náš organizmus veľmi dôležité. Malo by sa teda konzumovať čo najčastejšie. Odborníci doporučujú dva až tri krát do týždňa. Najmä tučné morské ryby, napríklad losos, sardinky či tuniak, obsahujú zdravé 3-omega mastné kyseliny. Tie sú dôležité pre vývoj mozgu malých detí a v dospelosti činnosť mozgu podporujú. Hoci sladkovodné ryby vzácne mastné kyseliny neobsahujú, výhodou je, že sú ľahko stráviteľné. Vhodné sú preto pre zdravých aj chorých.

Grilované ryby ako delikatesa

Príprava rýb na grile má viacero výhod. Mäso je rýchlo hotové, šťavnaté a chutné. Je totiž prirodzene mäkké a tak väčšinou vyžaduje iba krátky čas na prípravu. Ani dochutenie nevyžaduje žiadne zázraky. Stačí minimum soli a korenia.

Keď už mäso z ryby dáte na gril, už sa od neho nepohnite. Všetko je otázkou krátkeho okamihu. Ryby sú síce hotové raz-dva, no o to rýchlejšie sa môžu prilepiť kožou na rošt grilu. Vhodné je preto na grilovanie rýb používať špeciálny držiak alebo rošt na grilovanie rýb. Nielen, že sa pri grilovaní neprilepia, ale aj ich obracanie pôjde omnoho ľahšie.

Ryby vhodné na grilovanie

Najlepšie sa grilujú olejnaté rybys pevným mäsovým tkanivom. Medzi ne patrí losos, tuniak, halibut, mečiar a makrela. Ak na rybe necháte počas pečenia aj kožu, mäso sa nerozpadne a vy k tomu získate aj chutnú kôrku. Čím je štruktúra mäsa pevnejšia, tým lepšie budú kúsky držať po kope.

Príprava rýb pred grilovaním

Ryby si vyžadujú len veľmi krátke marinovanie. Ich jemné mäso vsiakne marinádu oveľa rýchlejšie ako iné druhy mäsa. Pred marinovaním je však dôležité kúsky ryby narezať. Rez môžete viesť cez kožu. Hlboko až na kosť. Koreniny aj dym tak preniknú rovnomerne do celej ryby. Ani olejom sa nevyplatí šetriť. Dostatok oleja totiž zabezpečí, že väčšina rýb nebude suchá. Výnimkou sú len vyslovene mastné ryby ako trebárs sardinky.

Marinované ryby nedržte v chladničke dlhšie ako dve hodiny. No pred grilovaním ich z nej vyberte aspoň pol hodiny dopredu. Stihnú sa tak ohriať na izbovú teplotu. To je predpoklad, že sa prepečú rovnomerne a rýchlo.


grilovanie-ryb

Vlastné grilovanie rybieho mäsa

Ryby sa na grile pečú úžasne rýchlo. Zväčša im stačia tri minúty pečenia z každej strany. No prepečenie je treba neustále sledovať. Prílišnému obracaniu sa však radšej vyhnite. Krehké mäso by sa vám mohlo ľahko rozpadnúť. Ak nemáte špeciálny držiak na ryby, obracajte kúsky ryby len raz. Ryba je vedy hotová, keď je mäso až do stredu matné, no zostáva vlhké a jemné.

Na dochutenie stačí trocha soli a mletého korenia. Ak sa rozhodnete pre marinádu, môžete do nej použiť napríklad cesnak, šalotku či trochu limetkovej šťavy. Spolu s kvalitným olivovým olejom dodáte vašim grilovaným rybám jemnosť, šťavnatosť aj skvelú chuť.

Grilovanie ako životný štýl

Spôsob prípravy jedla nad otvoreným ohňom je starý ako ľudstvo samo. Vďaka tomu, že ide o veľmi jednoduchú a hlavne rýchlu úpravu, prežila celé storočia. A dokonca sa v poslednom […]

Read More
Grilovanie na záhrade

Len čo sa začne z jari príroda prebúdzať, už nás to láka von. Na slniečko. Do lesa. Ale aj do záhrady. Čakajú nás hriadky so zeleninou či ovocné stromky. No […]

Read More
Domáce hamburgery

Máte radi hamburgery? Hlavne detí sa ani pýtať nemusím. Všakže? Tieto pochúťky z mletého mäsa sa nám spájajú skôr s návštevou fastfoodovej reštaurácie, ako s domácim grilovaním. Je to ale […]

Read More
Grilovanie rýb

„Jedzte ryby, sú zdravé.“ Tak tento výrok ste už isto počuli mnohokrát. No je len málo takých, ktorí ho v bežnom živote aj praktizujú. A tí ostatní majú pre zmenu […]

Read More
Grilovanie zeleniny

Grilovali ste už zeleninu? Že nie? Najvyšší čas to vyskúšať. Aj keď to nebude poriadny kus mäsa, verte, že neoľutujete. Grilovaná zelenina je totiž úžasná. Na výber máte naozaj nepreberné […]

Read More