Isto ste už nie raz videli reklamu na úžasné grilované stehienka či krídelká. Pri pohľade na ne sa nejednému zbiehajú slinky a hneď by sa do nich zahryzol. Lenže keď si takéto grilované špeciality kúpite, nikdy neviete, aké suroviny výrobca použil. Istotu a dobrý pocit, že máte na tanieri naozaj čerstvé a kvalitné mäso, však získate iba vtedy, keď si ho ugrilujete sami.
Grilované hydinové mäso je skvelá delikatesa. Môžete ho pripraviť vcelku alebo po väčších či menších kúskoch. Dôležité je, aby kúsky boli približne rovnakého tvaru a hrúbky. Iba to zaručí, že sa mäso rovnomerne prepečie.
Príprava hydinového mäsa pred grilovaním
Ak sa rozhodnete grilovať napríklad kura, je dobré si ho rozdeliť na jednotlivé časti. Môžete ich zbaviť kože. Ale pozor, mäso bez kože sa pri príprave ľahko vysuší. Avšak plátkom z kuracích pŕs to nevadí. Práve naopak. Ak ich narežete na tenko, upečú sa za okamih. No ak ich ešte k tomu nerozkrojíte úplne, získate vrecúško na chutnú náplň.
Kuracie stehná, ale aj prsia s kožou, je výhodné narezať nožom. Použiť môžete aj ostré kuchynské nožnice. Zárez má byť dostatočne hlboký. Najlepšie až na kosť. Koreniny alebo marináda sa tak dostanú hlboko do mäsa a zároveň sa mäso prepečie rýchlejšie a rovnomernejšie.
K rýchlemu a rovnomernému prepečeniu pomôže aj to, ak mäso vykostíte. Z veľkého stehna vcelku tak získate síce placku, no tá sa ugriluje behom chvíľky.
Marinovanie hydiny
Intenzívna teplota záhradného grilu môže prirodzene chudé hydinové mäso vysušiť. Stáva sa to najmä vtedy, keď je mäso vykostené a zbavené kože. Aby ste zachovali v mäse šťavnatosť, treba ho marinovať. No ani s marinádou to netreba preháňať. Dlhé marinovanie totiž vylúhuje z mäsa tekutiny, mäso stuhne. A ak je marináda kyslá, začne sa v nej mäso doslova variť. Výsledkom môže byť šedivá gumová hmota. Preto hydinové mäso nechajte v marináde maximálne dve hodiny. Počas tejto doby ho ešte niekoľkokrát obráťte. Nezabudnite ho mať vždy prikryté a uložené v chladničke.
Grilovanie hydiny
Pri vkladaní na gril je dôležité, aby malo hydinové mäso izbovú teplotu. Preto ho z chladničky vyberte najneskôr dvadsať minút pred grilovaním. Len takto sa prepečie rýchlo a rovnomerne. Aby si hydina udržala čo najviac vlhkosti, nezabudnite ju počas grilovania potierať olejom.
Či je už mäso prepečené zistíte tak, že ho ešte pred odstavením z grilu narežete malým ostrým nožom. Hotové mäso má byť matné a pri kostiach nemá byť ani stopy po ružovej farbe.
Aj pri hydinovom mäse platí, že ho solíme až tesne pred podávaním. Ak by sme ho osolili skôr, alebo nebodaj pridali soľ do marinády, prišli by sme sa o chutné šťavy. Mäso by bolo vysušené a bez chuti. Ak však chcete kúsky mäsa prevoňať, použite na nanášanie marinády vetvičky byliniek. Prípadne nejakú vhoďte aj na uhlie. Vhodné sú vetvičky rozmarínu, tymianu či materinej dúšky.