Tel:
Email:
Grilujeme spoluGrilovanie na záhradeGrilovanie bravčového mäsa

Grilujeme spolu

Stretnutia s priateľmi a dobré jedlo patrili odjakživa k sebe. V minulosti však gazdinky kuchtili v kuchyni, zatiaľ čo sa hostia...

Read More

Grilovanie na záhrade

Vhodným umiestnením grilu napríklad k múriku alebo k živému plotu môžeme zabrániť...

Read More

Grilovanie bravčového mäsa

Bravčové mäso na grile? Prečo nie! Je to veľká lahôdka.

Read More

Grilovanie hydiny

Isto ste už nie raz videli reklamu na úžasné grilované stehienka či krídelká. Pri pohľade na ne sa nejednému zbiehajú slinky a hneď by sa do nich zahryzol. Lenže keď si takéto grilované špeciality kúpite, nikdy neviete, aké suroviny výrobca použil. Istotu a dobrý pocit, že máte na tanieri naozaj čerstvé a kvalitné mäso, však získate iba vtedy, keď si ho ugrilujete sami.


kuracie s hranolkami

Grilované hydinové mäso je skvelá delikatesa. Môžete ho pripraviť vcelku alebo po väčších či menších kúskoch. Dôležité je, aby kúsky boli približne rovnakého tvaru a hrúbky. Iba to zaručí, že sa mäso rovnomerne prepečie.

Príprava hydinového mäsa pred grilovaním

Ak sa rozhodnete grilovať napríklad kura, je dobré si ho rozdeliť na jednotlivé časti. Môžete ich zbaviť kože. Ale pozor, mäso bez kože sa pri príprave ľahko vysuší. Avšak plátkom z kuracích pŕs to nevadí. Práve naopak. Ak ich narežete na tenko, upečú sa za okamih. No ak ich ešte k tomu nerozkrojíte úplne, získate vrecúško na chutnú náplň.

Kuracie stehná, ale aj prsia s kožou, je výhodné narezať nožom. Použiť môžete aj ostré kuchynské nožnice. Zárez má byť dostatočne hlboký. Najlepšie až na kosť. Koreniny alebo marináda sa tak dostanú hlboko do mäsa a zároveň sa mäso prepečie rýchlejšie a rovnomernejšie.

K rýchlemu a rovnomernému prepečeniu pomôže aj to, ak mäso vykostíte. Z veľkého stehna vcelku tak získate síce placku, no tá sa ugriluje behom chvíľky.

Marinovanie hydiny

Intenzívna teplota záhradného grilu môže prirodzene chudé hydinové mäso vysušiť. Stáva sa to najmä vtedy, keď je mäso vykostené a zbavené kože. Aby ste zachovali v mäse šťavnatosť, treba ho marinovať. No ani s marinádou to netreba preháňať. Dlhé marinovanie totiž vylúhuje z mäsa tekutiny, mäso stuhne. A ak je marináda kyslá, začne sa v nej mäso doslova variť. Výsledkom môže byť šedivá gumová hmota. Preto hydinové mäso nechajte v marináde maximálne dve hodiny. Počas tejto doby ho ešte niekoľkokrát obráťte. Nezabudnite ho mať vždy prikryté a uložené v chladničke.

Grilovanie hydiny

Pri vkladaní na gril je dôležité, aby malo hydinové mäso izbovú teplotu. Preto ho z chladničky vyberte najneskôr dvadsať minút pred grilovaním. Len takto sa prepečie rýchlo a rovnomerne. Aby si hydina udržala čo najviac vlhkosti, nezabudnite ju počas grilovania potierať olejom.


grilovanie-kuracieho-masa

Či je už mäso prepečené zistíte tak, že ho ešte pred odstavením z grilu narežete malým ostrým nožom. Hotové mäso má byť matné a pri kostiach nemá byť ani stopy po ružovej farbe.

Aj pri hydinovom mäse platí, že ho solíme až tesne pred podávaním. Ak by sme ho osolili skôr, alebo nebodaj pridali soľ do marinády, prišli by sme sa o chutné šťavy. Mäso by bolo vysušené a bez chuti. Ak však chcete kúsky mäsa prevoňať, použite na nanášanie marinády vetvičky byliniek. Prípadne nejakú vhoďte aj na uhlie. Vhodné sú vetvičky rozmarínu, tymianu či materinej dúšky.

Grilovanie ako životný štýl

Spôsob prípravy jedla nad otvoreným ohňom je starý ako ľudstvo samo. Vďaka tomu, že ide o veľmi jednoduchú a hlavne rýchlu úpravu, prežila celé storočia. A dokonca sa v poslednom […]

Read More
Grilovanie na záhrade

Len čo sa začne z jari príroda prebúdzať, už nás to láka von. Na slniečko. Do lesa. Ale aj do záhrady. Čakajú nás hriadky so zeleninou či ovocné stromky. No […]

Read More
Domáce hamburgery

Máte radi hamburgery? Hlavne detí sa ani pýtať nemusím. Všakže? Tieto pochúťky z mletého mäsa sa nám spájajú skôr s návštevou fastfoodovej reštaurácie, ako s domácim grilovaním. Je to ale […]

Read More
Grilovanie rýb

„Jedzte ryby, sú zdravé.“ Tak tento výrok ste už isto počuli mnohokrát. No je len málo takých, ktorí ho v bežnom živote aj praktizujú. A tí ostatní majú pre zmenu […]

Read More
Grilovanie zeleniny

Grilovali ste už zeleninu? Že nie? Najvyšší čas to vyskúšať. Aj keď to nebude poriadny kus mäsa, verte, že neoľutujete. Grilovaná zelenina je totiž úžasná. Na výber máte naozaj nepreberné […]

Read More