Bravčové mäso na grile? Prečo nie! Je to veľká lahôdka. Len si treba správne vybrať. Či už východziu surovinu, ale hlavne spôsob prípravy. Bravčové mäso sa totiž od hovädzieho dosť líši. Šťavnaté steaky, podobné hovädzím, síce z neho nepripravíte, no také grilované klobásky či špízy budú určite neodolateľné.
Bravčové mäso má svoje špecifiká. Na rozdiel od hovädzieho či jahňacieho je bravčovina skôr tukom obalená než prerastená. Preto je nevyhnutné ju pred grilovaním marinovať a pri grilovaní potierať. Buď samotnou marinádou alebo olejom. Mäso sa tak dokonale prepečie a zároveň zostane šťavnaté.
Väčšie kúsky bravčového radšej rozdeľte
Pri bravčovom mäse je zvlášť dôležité, aby bolo poriadne prepečené. Väčšie kusy mäsa je preto dobré rozdeliť na menšie kúsky. Tenšie pásiky alebo kocky potom napichať na grilovacie ihly či obyčajné navlhčené špajle a len tak grilovať. Ak sa rozhodnete grilovať bravčové kotlety alebo rebierka, oplatí sa ich naložiť na niekoľko hodín do marinády. Pri grilovaní ich môžete zvyšnou marinádou aj potierať. Získate tak šťavnaté kúsky aj z relatívne chudého mäsa.
Príprava bravčového mäsa pred grilovaním
Keďže bravčové mäso má tuk zväčša na okrajoch, nie vo vnútri svalových vláken, treba tento tuk pred vlastnou prípravou odrezať. Mäso nebude až tak mastné a zároveň zabránite tomu, aby tuk začal horieť. Aj u bravčového mäsa však platí, že ho pred grilovaním nikdy nesolíme. Inak sa pripravíme o chutnú šťavu. Naviac bude mäso podstatne tvrdšie. Tak isto pri grilovaní bez marinády mäso koreníme až na poslednú chvíľu. Tesne pred podávaním.
Ideálna teplota vo vnútri bravčového mäsa pri grilovaní je cca 65°C. Hotové mäso by malo byť všade matné, no zároveň vlhké.
Klobásky z bravčového mäsa
Na grilovanie bravčového mäsa sú ideálne. Ak totiž mäso pomelieme a premiešame, tuk sa rovnomerne rozdelí. A keďže z klobásky len tak ľahko nevytečie, klobáska ostane aj po tepelnej úprave dostatočne vlhká a šťavnatá. Dobrou voľbou náplne do klobásky je bravčové mäso z bôčika. Dobre prerastené a bez kosti. Kožu z neho odstránime a nakrájame ho na kúsky. Tie vložíme do mixéra a rozmixujeme. Podľa chuti mleté mäso osolíme a okoreníme mletým čiernym korením. Doporučuje sa pridať aj trochu studenej vody. Zhruba deci na pol kila mäsa. Celá masa sa tak lepšie premieša. Aj plnenie do črievok ide rýchlejšie.
Klobásky na grilovanie však nemusia byť len také obyčajné. Ozvláštniť ich môžete podľa vlastnej fantázie. Trebárs trochou cesnaku alebo čili papričiek. Najlepšie je pripraviť si klobásky deň vopred. Prikryť mikroténovou fóliou a odložiť na chladné miesto. Na druhý deň budú akurát.
Pri grilovaní vonku vkladáme skrútenú klobásku na grilovaciu mriežku. Prikrývame ju vrchom grilu. Ak ho ale nemáme, postačí aj väčší kus alobalu. Grilujeme nad žeravým uhlím asi 8 až 10 minút z každej strany. Keď klobásky zhnednú a dobre sa prepečú, môžete sa do nich s chuťou pustiť.